PCR Supplies
Filtered Search Results
Applied Biosystems™ TaqMan™ Fast Virus 1-Step Multiplex Master Mix for qPCR (No ROX)
TaqMan Fast Virus 1-Step Multiplex Master Mix (No ROX) is designed to enable dye flexibility for multiplexing up to four different RNA/DNA targets for high-throughput RT-qPCR.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Concentration | 4X |
| For Use With (Application) | Microbial Detection,Gene Expression,DNA Quantification,Presence/Absence |
| PCR Method | 1-step RT-qPCR |
| Multiplex Capability | Up to 4-plex |
| Detection Method | Primer-probe |
| Thermostability | Not Applicable |
| Passive Reference Dye | None |
| For Use With (Equipment) | 7500 Fast System, 7500 System, 7900HT System, QuantStudio™ 12k Flex, QuantStudio™ 3, QuantStudio™ 5, QuantStudio™ 6 Flex, QuantStudio™ 6 Pro, QuantStudio™ 7 Flex, QuantStudio™ 7 Pro, StepOne™, StepOnePlus™, ViiA™ 7 System |
| Sample Type | RNA, DNA |
| Reaction Speed | Fast or Standard |
| Inhibitor Tolerance (Simple) | High |
| Target Specificity | RNA only, Both RNA and DNA |
| Hot Start | Built-In Hot Start |
Applied Biosystems™ AmpErase™ Uracil N-Glycosylase (UNG)
Enzyme removes any uracil incorporated into single- or double-stranded DNA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ SuperScript™ VILO™ Master Mix
SuperScript VILO Master Mix is a first-strand cDNA synthesis master mix for two-step RT-qPCR applications.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Reverse Transcriptase | SuperScript III |
| Final Product Type | First-Strand cDNA |
| Concentration | 5X |
| For Use With (Application) | Real Time PCR (qPCR) |
| Detection Method | qPCR |
| Format | Master Mix |
| Size (Final Product) | Up to 10 kb |
| Reaction Format | Master Mix |
| Reaction Speed | 60 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Ribonuclease H Activity | Reduced |
| Optimal Reaction Temperature | 42°C |
| Technique | Reverse Transcription |
| Starting Material | RNA |
Invitrogen™ SuperScript™ IV Single Cell/Low Input cDNA PreAmp Kit
The Invitrogen SuperScript IV Single Cell/Low Input cDNA PreAmp Kit is designed for efficient cDNA synthesis and amplification directly from intact single cells (1–1,000) or low amounts of total RNA (2 pg–10 ng).
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Polymerase | Platinum SuperFi U DNA Polymerase |
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Format | Kit |
| Reverse Transcriptase | SuperScript IV |
| Size (Final Product) | Up to 10 kb |
| Final Product Type | PCR Amplified cDNA |
| Reaction Speed | 30 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Optimal Reaction Temperature | 50°C |
| Technique | Reverse Transcription, Preamplification |
| Starting Material | Cells or RNA |
| For Use With (Application) | Next-Generation Sequencing (NGS),Real Time PCR (qPCR) |
Thermo Scientific™ Maxima™ H Minus cDNA Synthesis Master Mix
Thermo Scientific Maxima H Minus cDNA Synthesis Master Mix, available with or without dsDNase, provides all cDNA synthesis reaction components in a convenient one-tube master mix.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Reverse Transcriptase | Maxima H Minus |
| Final Product Type | First-Strand cDNA |
| Quantity | Each |
| For Use With (Application) | Real Time PCR (qPCR),RT-PCR |
| Format | Master Mix |
| Size (Final Product) | Up to 20 kb |
| Reaction Format | Premixed Components |
| Reaction Speed | 30 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Ribonuclease H Activity | Reduced |
| Optimal Reaction Temperature | 50°C |
| Technique | Reverse Transcription |
| Starting Material | RNA |
Thermo Scientific™ RevertAid H Minus First Strand cDNA Synthesis Kit
Thermo Scientific RevertAid H Minus First Strand cDNA Synthesis Kit is a complete system for efficient synthesis of first strand cDNA from RNA templates.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Format | Kit |
| Reverse Transcriptase | RevertAid H Minus |
| Size (Final Product) | Up to 13 kb |
| Reaction Format | Separate components |
| Final Product Type | First-Strand cDNA |
| Reaction Speed | 60 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Ribonuclease H Activity | Reduced |
| Optimal Reaction Temperature | 42°C to 45°C |
| Technique | Reverse Transcription |
| Starting Material | RNA |
| For Use With (Application) | Real Time PCR (qPCR),RT-PCR |
Invitrogen™ SuperScript™ IV First-Strand Synthesis System
The SuperScript IV First-Strand Synthesis System for RT-PCR, available with or without ezDNase, is optimized for synthesis of first-strand cDNA from purified poly(A)+ or total RNA.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| GC-Rich PCR Performance | High |
|---|---|
| Format | Kit |
| Reverse Transcriptase | SuperScript IV |
| Size (Final Product) | Up to 12.3 kb |
| Reaction Format | Separate components |
| Final Product Type | First-Strand cDNA |
| Reaction Speed | 10 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Quantity | Each |
| Optimal Reaction Temperature | 50°C |
| Technique | Reverse Transcription |
| Starting Material | RNA |
Applied Biosystems™ High-Capacity RNA-to-cDNA™ Kit
The High Capacity RNA-to-cDNA Kit is a streamlined reverse transcription kit designed for optimum performance with TaqMan Gene Expression Master Mix, Power SYBR Green PCR Master Mix, and other PCR enzymes.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Format | Kit |
| Reverse Transcriptase | MultiScribe |
| Size (Final Product) | Up to 7 kb |
| Reaction Format | Premixed Components |
| Final Product Type | First-Strand cDNA |
| Reaction Speed | 30 to 60 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Ribonuclease H Activity | Yes |
| Optimal Reaction Temperature | 37°C |
| Technique | Reverse Transcription |
| Starting Material | RNA |
| For Use With (Application) | Real Time PCR (qPCR),RT-PCR |
Invitrogen™ SuperScript™ III First-Strand Synthesis System
The SuperScript III First-Strand Synthesis System for RT-PCR is optimized to synthesize first-strand cDNA from purified poly(A)+ or total RNA.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Thermo Scientific™ dsDNase
dsDNase is a heat inactivatable recombinant shrimp DNase used to remove genomic DNA contamination of RNA samples before reverse transcription.
Thermo Scientific™ dNTP/dUTP Mix
Thermo Scientific dNTP/dUTP Mix is a solution containing dATP, dCTP and dGTP, each at a final concentration of 2 mM and dUTP of 4 mM.
Applied Biosystems™ TaqMan™ MicroRNA Reverse Transcription Kit
Provides the necessary components for 200 reactions of optimal performance in TaqMan™ MicroRNA Assays.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Fidelity (vs. Taq) | 10 X |
| Reverse Transcriptase | MultiScribe™ |
| Final Product Type | cDNA |
| Concentration | 10X |
| For Use With (Application) | miRNA analysis |
| PCR Method | 2-step RT-qPCR |
| Detection Method | Primer-probe |
| Size (Final Product) | 200 bp or less |
| Reaction Format | Separate Components |
| Product Type | MicroRNA Reverse Transcription Kit |
| Sample Type | RNA |
| Reaction Speed | Fast |
| Optimal Reaction Temperature | 42°C |
| Product Line | TaqMan |
Invitrogen™ M-MLV Reverse Transcriptase (200 U/μL)
M-MLV Reverse Transcriptase is a recombinant DNA polymerase that synthesizes a complementary DNA strand from single-stranded RNA, DNA, or an RNA:DNA hybrid.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Format | Stand-alone Enzyme |
| Reverse Transcriptase | M-MLV |
| Size (Final Product) | Up to 7 kb |
| Reaction Format | Separate components |
| Final Product Type | First-Strand cDNA |
| Reaction Speed | 50 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Ribonuclease H Activity | Yes |
| Optimal Reaction Temperature | 37°C |
| Technique | Reverse Transcription |
| Concentration | 200 U/μL |
| Starting Material | RNA |
Invitrogen™ SuperScript™ IV Reverse Transcriptase
SuperScript IV Reverse Transcriptase (RT) is a proprietary MMLV mutant with superior robustness and reliability in RT reactions.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Reverse Transcriptase | SuperScript IV |
| Final Product Type | First-Strand cDNA |
| Concentration | 200 U/μL |
| Format | Stand-alone Enzyme |
| Size (Final Product) | Up to 12.3 kb |
| Reaction Format | Separate components |
| Reaction Speed | 10 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Ribonuclease H Activity | Reduced |
| Optimal Reaction Temperature | 50°C |
| Technique | Reverse Transcription |
| Starting Material | RNA |
Applied Biosystems™ TaqMan™ PreAmp Master Mix (cDNA pre-amplification for qPCR)
TaqMan™ PreAmp Master Mix pre-amplifies small amounts of cDNA without introducing amplification bias to the sample.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| GC-Rich PCR Performance | High |
|---|---|
| Product Type | PreAmp Master Mix |
| For Use With (Equipment) | 7500 Fast System, 7500 System, 7900HT System, QuantStudio™ 12k Flex, QuantStudio™ 3, QuantStudio™ 5, QuantStudio™ 6 Flex, QuantStudio™ 7, StepOne™, StepOnePlus™, ViiA™ 7 System |
| Sample Type | cDNA |
| For Use With (Application) | Pre-amplification |
| PCR Method | qPCR |
| Product Line | TaqMan |
| Detection Method | Primer-probe |